ترجمه ترجمه .

ترجمه

كنشگر اقتصادي


امين الضرب لقبي است كه به اشخاص بانفوذ كه امين پادشاهان و سلاطين در ضرب سكه بوده‌اند مي‌گويند و در هر دوره‌اي شخصي مسئول ضرب سكه رايج كشور مي شده است را امين الضرب مي گفته‌اند.

در لغت نامه دهخدا آمده است:

رئيس يا سرپرست ضرابخانه. و بعد از كلمه امين آمده است: (اصطلاح دوره قاجاريه) شخص مورد اعتماد شاه... و غيره.

از معروف‌ترين آن‌ها مي‌توان به حاج محمدحسن‌خان اصفهاني، معروف و مشهور به (امين‌الضرب) پدر ومحمدحسين امين‌الضرب پسر در دوره قاجار اشاره كرد.

حاج محمدحسن‌خان اصفهاني، يا همان محمدحسن‌خان امين‌الضرب جزو اولين تاجراني بود كه در دوره قاجار با اروپائيان به تجارت مشغول شد. پس از دوستعلي نظام‌الدوله امورات ضرب سكه را به فرمان ناصرالدين شاه به عهده گرفت. در تجارت بسيار موفق بود و اولين كسي بود كه به تجارت عتيقه در ايران با فرنگيان پرداخت. به خاطر حرف درباريان و سوء ظن شاه از كار بركنار شد و در اواخر عمر ناصرالدين شاه پذيراي سيد جمال‌الدين اسدآبادي در خانه اش بود و چند روز قبل از به قتل رسيدن ناصرالدين شاه، ميرزا رضاي كرماني چند روزي در خانه ايشان اقامت داشته‌اند.

در تاريخچه اتاق بازرگاني آمده است:

در اواسط سده سيزدهم خورشيدي، حاج محمدحسن امين الضرب نماينده هيئت تجار تهران توانست با حمايت جمعي از بازرگانان، نظر موافق ناصرالدين شاه را براي تشكيل مجلس وكلاي تجار ايران جلب كند و شاه هم در ۱۲ شوال سال ۱۳۰۱ هجري قمري برابر با ۱۲۶۲ خورشيدي اساسنامه اين مجلس را تاييد كرد. مجلس وكلاي تجار ايران كه آن را مجلس تجارت هم مي‌خواندند، دستگاهي اقتصادي، با صلاحيت حقوقي و شخصيت سياسي بود.[۱]

در كتابي با عنوان سرگذشت پنجاه كنشگر اقتصادي ايران از او به عنوان يكي از افرادي كه در دويست سال اخير تاثير زيادي بر اقتصاد ايران داشته نام برده شده است.

 

برگرفته از ويكي پديا


برچسب: كنشگر اقتصادي،امين الضرب،بازرگاني،تجارت،
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۱:۰۷:۰۶ توسط:مترجم موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :